licea Łódź




 

II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza
90 – 031 Łódź, ul. Nowa 11/13
tel.: 042 674 19 99
e-mail: lo2@szkoly.lodz.pl
http://lo2.szkoly.lodz.pl

II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza

II Liceum Ogólnokształcące ma swoją siedzibę w Łodzi przy ul. Nowej 11/13. Jego prototypem była szkoła założona w 1904 r. przez Józefa Radwańskiego, którą dwa lata później przekształcono w Prywatne Progimnazjum Męskie Filologiczne. Godnym zapamiętania jest fakt, iż była to pierwsza tego typu placówka oświatowa w Łodzi, w której wykładano w języku polskim. Przez lata szkoła przechodziła liczne zmiany: w 1917 r. stała się ośmioletnim gimnazjum, w 1929 r. upaństwowiono ją i ustanowiono jej patronem Gabriela Narutowicza, natomiast po drugiej wojnie światowej zaczęła funkcjonować jako II Liceum Ogólnokształcące. Dopiero w 1956 r. dziewczęta uzyskały dostęp do edukacji w niej. Dziewięć lat później liceum przeniesiono z ul. Targowej na ul. Nową.

Szkoła proponuje uczniom, pragnącym kształcić się w niej, klasy o ciekawych profilach i równie interesująco brzmiących nazwach. Stara się podążać za wymogami współczesnego świata i oczekiwaniami młodzieży. Tak oto, licealiści mogą uczyć się w klasach: humanistyczno-społecznej, marketingowo-politechnicznej, uniwersytecko medycznej czy humanistyczno-kulturowej. Oferta jest więc bogata, a szkoła stara się przygotować młodych ludzi do studiów różnego typu (a także
na wszystkich uczelniach wyższych). Tym samym, gimnazjalista, rozpoczynający naukę w II LO, określa swój profil zainteresowań i dostaje możliwość kształcenia się właśnie w tym kierunku.

II Liceum Ogólnokształcące pragnie również ciekawie wypełnić czas swoich uczniów poza lekcjami. Prowadzony jest w nim lektorat języka japońskiego, odbywają się także wydarzenia związane z Japonią. Jest to z całą pewnością jedna
z nielicznych placówek oświatowych, która przybliża kulturę tego kraju i daje możliwość nauki takiego języka. Liceum organizuje również gry miejskie oraz coroczny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Ponadto, dużą wagę przywiązuje się w szkole do podtrzymywania kontaktu z absolwentami i urządzania ich zjazdów.
 
Dyrektorem placówki od 2007 r. jest Jadwiga Ochocka. Do absolwentów należą m.in. Tadeusz Ross, Feridun Erol czy Marta Mandrykiewicz-Wiśniewska (znana jako Mandaryna).